SunShield Kaolin bitkilerinizi korur

by ozkancol

SunShield Kaolin bitkilerinizi korur

by ozkancol

by ozkancol

Sun Shield, Güneş Yanıklığını Önlemede İnce Örtü Kaplama Teknolojisi’dir.
Appalachian Fruit Research Station bahçelerinde yapılan uygulamalar sonucunda, armutta Psylla ve bağlarda Glassy-winged Sharpshooter zararlılarının büyük ölçüde kontrol edildiği gözlenmiştir. Uygulama ile ayrıca Elma, Armut,Narenciye, Üzüm, Nar, Zeytin, Ceviz,Badem, Antep Fıstığı, Yerfıstığı, Patates, Soğan, Domates, Biber, Fasulye ve Kavun da Güneş Yanıklığı (Sunburn) hasarının % 50 – 75 düşürüldüğü gözlenmiştir.Uygulama yapılan bahçelerin meyvelerinde daha iri ve homojen büyüklük, daha canlı renkte ve lekesiz yüzey, raf ömrü daha yüksek ve depolama süresi daha uzun kaliteye  ulaşılmıştır.
Uygulamanın temel felsefesi güneş ışınlarının kırılmasıdır. Nasıl ki çölde seyahat ederken güneş ışınlarını kırması için beyaz elbiseler giyilmesi gerekiyorsa güneşin yakıp kavurucu sıcağı altında bitkilere de Haziran ve Ekim döneminde beyaz ince bir örtünün giydirilmesidir. Güneş ışınlarının Kızılötesi dalga boyları ısı ve kızışma meydana getirme, Morötesi dalga boyları ise yakıcı ve kızartıcı etkilere sahiptir. İnce örtü kaplama teknolojisi uygulamasıyla ağacın üzerinde oluşan yekpare ince beyaz örtü, bitkinin dalları, yaprakları ve meyvelerini güneşin zararlı ışınlarından korur. Verimi artırıcı ve güneşin altında ağacı daha serin tutar. Yaprakların ısısını ve ortamdan dolayı sıcaklık stresini düşürmekle bitkinin daha rahat ve stressiz olmasını sağlar. Yaprak gözeneklerinde büzüşme olmadığından daha fazla CO2 girmesi sağlanır, bitki daha fazla fotosentez oluşturur.
Daha sağlıklı, mutlu ve stressiz bir ağaç daha yüksek verim ve daha kaliteli ürün verecektir. ABD West Virginia elma bahçelerinde fotosentez hızı ölçümlerinde, ince örtü kaplama yapılan ağaçlarda fotosentez hızının % 30 daha fazla olduğu görülmüştür. Arizona da yetiştirilen limonlarda şeker içeriğinin arttığı ve rengini iyileştirdiği (daha yüksek BRIX değeri) gözlenmiştir. Kaliforniya da yetiştirilen bağlarda ve narda ise daha yüksek şeker içeriği (BRIX değeri) ölçülmüştür. Psylla ve Glassy-winged Sharpshooter zararlıları, oluşturulan fiziksel bariyer ile kontrol edilmiştir. Pestisit kullanımı azalmışve pestisit maliyeti düşürülmüştür. Böcekler,ince örtü kaplama uygulanmış ağaçların dalları,yaprakları ve meyveleri üzerinde gezmekten çekinirler. Kanatları, bacakları ve ağzına beyaz acı toz bulaşınca orayı hızla terk ederek kendilerinin daha iyi besleneceği, rahat hareket edebileceği, yumurtalarını bırakabileceği yerler aramaya yönelirler. Güve, elma iç kurdu, erik yaprak biti, küf akarı, yaprak delen,yaprak büken, meyve solucanı kontrol edilebilen başlıca zararlılardır.
ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya,Yeni Zelanda, Arjantin, Şili, İspanya, İtalya ve Yunanistan da yapılan uygulamalarda İnce Örtü Kaplama Teknolojisinin gözlenen yararları şöyledir:

• Bitki zararlılarını kontrol ederek kimyasal ilaç kullanımını düşürmektedir
• Meyve, sebze ve sert kabuklularda güneş yanıklığını önlemektedir.
• Bitkiyi serin tutarak sıcaklık stresini önlemekte, ürün verimi ve kalitesini yükseltmektedir.
• Güneş yanıklığının ürün üzerindeki tahribatını önlemekle ürünün raf ömrünü uzatmaktadır.
• Bitkinin fotosentez kapasitesini artırmaktadır.
• Mantarsal hastalıkları kontrol etmektedir.
• Geç ilkbaharda ve erken sonbaharda olası don hasarlarını önlemektedir.
DMRSÜREN Kimyaa Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3008100

www.kimyadeposu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top