SEPİYOLİT

SEPİYOLİT

by ozkancol

Sepiyolit, doğası gereği zengin, hafif gözenekli bir mineraldir.

Tuzlu su bazlı aralayıcılarda askıya alma yardımcısı olarak işlev gören magnezyum lifinin silikat minerali, iyice ıslatıldığında granüller parçalanmadan yaklaşık olarak kendi ağırlığındaki suyu ve diğer sıvıları emebilir.

Sepiyolit, yüksek parçalayıcılı bir karıştırıcı kullanarak sıvı aralama sistemine yayıldıktan sonra sıvıyı yakalayarak süspansiyonun viskozitesini arttırır.

Bu yapı, yüksek tuz konsantrasyonlarına sahip sistemlerde bile kararlıdır.

Sepiyolit, şarabı filtrelemek ve saflaştırmak için kullanıldığı Roma İmparatorluğu gibi eski çağlardan beri biliniyor, ancak bu küçük kristallerin muazzam miktarda sıvıyı nasıl emdiğine dair atom ölçeğindeki anlayışımız şimdiye kadar gizemli kaldı.

Bu kilin alışılmadık özellikleri, Dünya’nın kabuğundaki kıtlığına rağmen, onu mineralden sonra oldukça talep gören bir kil haline getiriyor:

Dünya çapında yalnızca birkaç madende çıkiyor.

Sepiyolit toksik değildir ve kokusuzdur. Erime noktası 1500-1700 ℃ dir. Hidroklorik asitte çözünür.
Şimdiye kadar başka hiçbir mineralin daha fazla su veya diğer sıvıları sepiolitler kadar verimli bir şekilde emdiği bilinmemektedir.

Bunun nedenleri, kristallerdeki kanallardan kaynaklanan yapısal nano-porozitesi ve uzun, iğne şeklindeki sepiolit kristallerinin hafif gözenekli bir malzemeye çok gevşek bir şekilde sarılması gerçeğidir.

Yüzey alanı 75 ile 400 m2 / g arasında değişir, yani 20 g mineral bir futbol sahasına eşdeğer bir iç yüzeye sahiptir.

Bu nedenle sepiolit, suda ağırlığından daha fazlasını emebilir. Kristal yapıdaki kanallar, iğneler arasındaki boş boşlukla birlikte, sıvıların, moleküllerin kristallerin yüzeyine bağlandığı yığın içinde kolaylıkla akabildiği bir kılcal ağ oluşturur.

Günümüzde hiçbir sentetik kil doğal sepioliti aşmamaktadır.

Atomik yapıları hakkındaki anlayışımız, sepiolitlerin diğer, daha bol kil minerallerinden sentezine ve kataliz ve pillerde kullanılmak üzere tamamen yeni malzemelerin tasarımına rehberlik edeceğinden, bu durum değişmek üzere.

Sepiolite sıvı dökülmeleri ve kokuları emer ve boyalar, reçineler ve mürekkepler gibi sulu ürünleri stabilize eder.

Ayrıca gıda ürünlerini bağlayıp ilaçları stabilize ederek raf ömürlerini uzatabilir ve sepioliti sentetik formda yenilebilir bir ürün haline getirebilirler.

SEPİYOLİT KULLANIMI

Hayvan Yemi: Özellikleri; serbest akış, yapışma önleyici, kimyasal atalet ve atoksisite, sepioliti aşağıdaki gibi kullanım için olağanüstü kılar; büyüme destekleyicileri, takviye taşıyıcıları, yem bağlayıcıları. Hayvanın türüne göre çok yağlı türlerden lifliye kadar her türlü yem için üstün bir bağlayıcıdır.

Yapı malzemesi: Bir bina izolasyonunda taşyünü destekleme, kalsiyum silikat levhaların laminasyon arası yapıştırma ve dış duvarların viskozite koşullandırma

Alev geciktirici kağıt: Cam elyaf ile karıştırıldığında, sepiolit inorganik yanmaz bir kağıda dönüştürülebilir.

Otomobil: Sönümleme malzemesi ve viskozite koşullandırma

Evcil Hayvan Kumu: Sepiyolit hafiftir ve çoğu ev için düşük bakım gerektiren bir çözüm olarak kullanılmaya uygundur.

Tarım: Toprak koşullandırma, sıvı taşıyıcılar, tohum kaplamaları, gübre süspansiyonları, bitki sağlığı süspansiyonları.

Boya / kaplama ve yapıştırıcı: Kalınlaştırıcı

Endüstriyel Emiciler: Kayganlığa neden olan yağlı maddeleri uzaklaştırmak için mükemmel bir zemin emicidir.

Sepiyolit, diğer killerden çok daha büyük bir emme kapasitesine sahiptir ve tam olarak sokulduğunda bile dağılmayı önleyen mekanik direnci ile birleştiğinde, su, yağ ve diğer sıvıları emici olarak granüler formlarda kullanımına izin verir.

Daha da önemlisi, sepiyolit kimyasal olarak inerttir, yanmaz ve enflamatuar değildir.

Sepiyolitin çeşitli kullanımları: Radyoaktif atıkları absorbe etmek için yağları saflaştırmada, atomik reaktörün rafine edilmesinde tıbbi kılıf ve organik soğutucu yapımında kullanılması.

İşlenmiş sepiolit, sigaraların filtre ucu yapımında ideal bir maddede bir miktar aktif karbon ile karıştırılır. Çimento ile karıştırılarak büzülmeyi azaltmaya, boşluk bırakmamaya ve su sızdırmamasına yardımcı olur.

Boya ilavesi ve boyanın kalitesi artacaktır Karasal ısı, petrol ve halit için kuyu sondajında çok ince bir çamur malzemesi.

Özellikle derin kuyu sondajlarında uygulanır.

Yağ asidi yerine sabun ve deterjan yapmak, böylece kalitesini ve temizliğini arttırır. Kozmetik sektöründe bakteri emiliminde kullanılmaktadır.

Top