HEXAMETHYLENE TETRAMINE (HEKZAMETİLEN TETRAMİN)

by ozkancol

HEXAMETHYLENE TETRAMINE (HEKZAMETİLEN TETRAMİN)

by ozkancol

by ozkancol

Hekzametilen Tetramin (E239)

Hekzametilen Tetramin ya da Avrupa Birliğinin verdiği adıyla E239 gıda sanayinde koruyucu katkı maddesi olarak kullanılan organik bir bileşiktir. Metanamin olarak da bilinen hekzametilen tetramin ilk olarak Rus kimyager Aleksandr Butlerov tarafından 1859’da keşfedilmiştir. Ticari olarak renksiz ya da beyaz kristaller halinde bulunan ve suda çok iyi çözünen hekzametilen tetramin formaldehitin amonyak ile reaksiyona sokulması ile elde edilir. Antibakteriyel etkisi ile farklı sektörlerde kullanım alanı bulan hekzametilen tetramin gıda sanayinde özellikle peynir ve balık ürünlerinde küf mantarlarının gelişimini engellemek için kullanılır. Muhtemel sağlık etkileri nedeniyle hekzametilen tetraminin gıdalara katkı maddesi olarak ilave edilmesi bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Türk Gıda Kodeksi hekzametilen tetraminin sadece bazı peynir çeşitlerinde ve sınırlandırılan miktarlarda kullanımına izin vermektedir.

 

 

 

İçindekiler

1 Hekzametilen Tetramin Hakkında Bilgiler

2 Canlılarda HekzametilenTetramin

3 Hekzametilentetramin Kullanım Amacı

4 Hekzametilen Tetramin Helal midir

5 Hekzametilen Tetraminin Sağlığa Etkileri

6 Hekzametilen Tetramin Nasıl Üretilir

7 İlgili Maddeler

8 Kaynakça

Hekzametilen Tetramin Hakkında Bilgiler

Hekzametilen Tetraminin Diğer İsimleri: Metanamin, hekzamin

 

Hekzametilen Tetraminin Avrupa Birliği Kodu: E239

Hekzametilen Tetraminin Kimyasal Formülü: C6H12N4

Hekzametilen Tetraminin İngilizcesi: Hexamethylenetetramine, methenamine, hexamine

 

Canlılarda Hekzametilen Tetramin

Hekzametilen tetramin canlılarda doğal olarak bulunmayan ve kimyasal reaksiyon ile elde edilen organik bir bileşiktir. İnsan vücuduna alındığında hekzametilen tetramin %10-20’si hidrolize uğrayarak formaldehit ve amonyak meydana gelir; geri kalan kısmı değişime uğramadan idrarla atılır.[1]

 

 

Hekzametilen Tetraminin Kullanım Amacı

Hekzametilen tetramin peynirlerde ve balık ürünlerinde küf mantarlarının gelişiminin engellenmesi için koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır. Ülkemizde sadece provolone peynir çeşidinde kullanılabilmektedir.

Koruyucu etkisi ile hekzametilen tetramin şampuan ve saç kremi gibi kişisel bakım ürünlerinde ve veteriner ilaçlarında kullanılır. Ayrıca hayvan beslemede kullanılan silajlara katkı maddesi olarak ilave edilir.

Hekzametilen tetramin idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bazı ilaçların etken maddesidir. İlave olarak aşırı terleme rahatsızlığında hekzametilen tetramin içeren krem ya da spreyler kullanılır.

Farklı sektörlerde kullanılan fenolik resinlerin üretiminde hekzametilen tetraminden faydalanılır. Fenolik resinler otomotiv sanayinde fren ve debriyaj balatalarında, dokuma olmayan tekstil ürünlerinde ve aşındırıcı ürünlerde kullanılmaktadır.

Hekzametilen Tetramin Helal midir

Hekzametilen tetraminin kullanılmasında dini açıdan bir sakınca yoktur.

 

 

Hekzametilen Tetraminin SağlığaEtkileri

FAO/WHO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü/Dünya Sağlık Örgütü) tarafından oluşturulmuş Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi hekzametilen tetramin insan sağlığına olumsuz etki yapmadan günlük alınabilecek miktarını 0,15 mg/kg vücut ağırlığı olarak belirlemiştir.[2] Hekzametilen tetramin ürtiker, solunum zorluğu, yüz ve dudaklarda şişme gibi alerjik reaksiyonlara ya da iç bulantısı ve mide bozukluğu gibi yan tesirlere yol açabilir. Ancak bu olumsuz sağlık etkilerin hekzametilen tetraminin içeren gıdaların tüketilmesi sonucu görülmesi ihtimali düşüktür. Yan tesirler genellikle hekzametilen tetraminin idrar yolu enfeksiyonlarına karşı ilaç olarak kullanıldığına ortaya çıkar. Hekzametilen tetramin nitrit ile tepkimeye girdiğinde sağlığa zararlı nitrozamin bileşikleri oluşur. Bu nedenle bu katkı maddesinin kullanıldığı gıdaların nitrit içeren ürünlerle beraber tüketilmemesi tavsiye edilir.

 

 

Hekzametilen Tetramin NasılÜretilir

Hekzametilen Tetraminin üretimi: Düşük basınç altında formaldehitin amonyak ile sıvı fazda tepkimeye girmesi ile katı halde hekzametilen tetramin oluşur. Elde edilen saf haldeki hekzametilen tetramin daha sonra boyut küçültme işlemine tabi tutulup ambalajlanır.

 

 

Hekzametilen Tetramin Formül: C6H12N4

Hekzametilen Tetramin Molar kütle: 140,186 g/mol

Hekzametilen Tetramin IUPAC numarası: 1,3,5,7-Tetraazatricyclo[3.3.1.13,7]decane

Hekzametilen Tetramin Kaynama noktası: 280 °C

Hekzametilen Tetramin Yoğunluk: 1,33 g/cm³

Hekzametilen Tetramin İçindeçözündüğü madde: Su

Hexamethylen etetramine ya da methenamine, amonyağın formola etkimesiyle elde edilen kimyasal ilaç. Genellikle idrar yolları antiseptiği olarak kullanılır.

 

Hekzametilen Tetramin

Hekzametilen Tetramin ya da methenamine, (fr. méthénamine) amonyağın formola etkimesiyle elde edilen kimyasal ilaç. Genellikle idrar yolları antiseptiği olarak kullanılır. HekzametilenTetramin Formülü (CH2)6N4 ‘dır. 1860 yılında Rus kimyager Butlerov tarafından bulunmuştur. 1972 yılına kadar formin, hekzametilen tetramin , hekzamin, ürotropin gibi adlar metanamin kimyasalı için kullanılmıştır. Metanamin kimyasalı ağızdan alınır. Hekzametilen Tetramin bazı romatizma hastaları içinde kullanılmıştır.[1]

 

Heksametilen tetramininözellikleri

İlgili Kategorilerheksametilen tetramin Yapı Taşları, Kimyasal Sentez, Azot Bileşikleri – Organik Yapı Taşları, Organik Yapı Taşları, Poliaminler Daha Az …

Heksametilen tetramin 200 Kalite Düzeyi

gradeof Heksametilen tetramin ACS reaktifi

Heksametilen tetraminin buhar basıncı <0.01 mmHg (20 ° C)

heksametilen tetramin tayini ≥% 99.0

Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı Heksametilen tetramin 770 ° F

ign. Heksametilen tetramin kalıntısı ≤% 0,1

Heksametilen tetramin kaybı ≤% 2,0 kuruma kaybı

 

 

Heksametilen tetraminin tanımı

Heksametilen tetraminin geneltanımı

Heksametilen tetramin (HMTA), adamantana benzeyen kafes benzeri bir yapıya sahip, suda çözünür, heterosiklik bir organik bileşiktir. [1] Hekzametilen tetramin, idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. [2]

 

 

Heksametilen tetramin uygulaması

Hekzametilen tetramin (HMTA) şu şekilde kullanılabilir:

 • Mavi yayan bor karbon oksinitrür (BCNO) fosforları [3] ve Çinko oksit (ZnO) nanorodlarının sentezinde hammadde. [6]
 • 2-amino-4H-piran türevlerinin sentezinde katalizör. [1]
 • HMTA başlıklı geçiş metalleri katkılı ZnS nanopartiküllerinin sentezinde yüzey aktif madde. [4]
 • Ni (OH) 2’nin sentezinde çökeltici ve şablon. [5

 

 

Heksametilen tetraminreaksiyonları

Hekzametilen tetramin veya heksaminin (70) kimyası iyice gözden geçirilmiştir 〈B-61MI22000, s. 688, 59HC (13) 1, s. 545, 79S161〉. Aşağıdaki tartışma bu incelemeleri özetlemektedir. Hekzametilen tetramin simetrik adamantana benzer bir yapıya sahiptir ve oldukça stabildir. Heksametilen tetramin, sıcak mineral asit ile formaldehite ve uygun amonyum tuzuna hidrolize edilir, ancak soğuk seyreltik organik veya mineral asitte tuzlar oluşturur. Hekzametilen tetramin, çinko ve mineral asitte amonyak ve formaldehite indirgenir. Kuaterner tuzlar (71), heksaminin alkil halojenürlerle işlenmesiyle oluşturulur. Bu tuzlar, aminleri, iminleri ve aldehitleri (Şema 48) hazırlamak ve halka kapanmasını gerçekleştirmek için kullanılabilen değerli sentetik reaktiflerdir.

 

 

HekzametilenTetramin Fiziksel tanım

Hekzametilen tetramin, kokusuz beyaz kristal toz veya renksiz parlak kristaller olarak görünür. Bir miktar ayrışmayla yaklaşık 505 ° F’de vakumda süblimleşir. Çözümler güçlü temellerdir

 

 

 

Ürün Açıklaması

Hekzametilen tetramin

 

 

Hekzametilen tetramin Uygulama Notları

Amino asit hazırlanmasında heksametilen tetramin kullanılır. Heksametilen tetramin ayrıca bir formilasyon ajanı olarak sentezde kullanılır ve özel materyallerin hazırlanmasında kullanılır. Heksametilen tetramin ayrıca çökeltme ajanı olarak kullanılır. Heksametilentetramin (HMTA) şu şekilde kullanılabilir:

 • Mavi yayan bor karbon oksinitrür (BCNO) fosforları ve Çinko oksit (ZnO) nanorodlarının sentezinde hammadde.
 • 2-amino-4H-piran türevlerinin sentezinde katalizör.
 • HMTA başlıklı geçiş metalleri katkılı ZnS nanopartiküllerinin sentezinde yüzey aktif madde.
 • Ni (OH) 2 sentezinde çökeltici ve şablon.

 

Heksametilentetramin veya metenamin, (CH2) 6N4 formülüne sahip bir heterosiklik organik bileşiktir. Bu beyaz kristalin bileşik, su ve polar organik çözücüler içinde oldukça çözünürdür. Adamantana benzer kafes benzeri bir yapıya sahiptir. Diğer kimyasal bileşiklerin, örneğin plastik, farmasötik maddeler, kauçuk katkı maddeleri sentezinde yararlıdır. 280 ° C’de vakum altında yükselir.

 

Hekzametilen Tetramin Uygulamalar

Heksametilen tetramin baskın kullanımı, bir sertleştirme bileşeni olarak ilave edildiğinde, fenolik reçinelerin ve fenolik reçine kalıplama bileşiklerinin toz veya sıvı müstahzarlarının üretiminde bulunur. Bu ürünler bağlayıcı olarak kullanılır, örn. Fren ve debriyaj astarları, aşındırıcı ürünler, dokumasız tekstil, kalıplama yöntemiyle üretilen parçalar ve yanmaz malzemeler.

 

Heksametilen tetramin’in kendi kendine monte edilmiş moleküler kristaller için bir moleküler yapı taşı olarak çalışabileceği önerilmiştir.

 

Hekzametilen Tetramin Tıbbi kullanımlar

Mandelik asit tuzu (jenerik metenamin mandelat, USP) idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır. Formaldehit ve amonyak oluşturmak için asidik bir pH’da ayrışır ve formaldehit bakterisidaldır; Mandelik asit bu etkiyi arttırır. İdrar asiditesi, tipik olarak, C vitamini (askorbik asit) veya amonyum klorürün birlikte uygulanmasıyla sağlanmaktadır. Aşırı dozlarda kimyasal kaynaklı hemorajik sistit gibi yan etkiler nedeniyle kullanımı 1990’lı yılların sonunda geçici olarak azalmıştı, ancak artık yaygın kullanılan ilaçlara karşı antibiyotik direnci yaygınlığı nedeniyle kullanımı tekrar onaylandı. Bu ilaç, idrar yolu enfeksiyonunun uzun vadeli profilaktik tedavisi için özellikle uygundur, çünkü bakteriler formaldehite direnç göstermezler. Böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır. Krem ve sprey şeklindeki metenamin, aşırı terleme ve beraberinde gelen kokunun tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılır.

 

 

Histolojik boyalar

Methenamin gümüş lekeleri, histoloji boyama için kullanılır, bunlar arasında aşağıdakiler bulunur:

 

 

Grocott’un metanamin gümüş lekesi, fungal organizmalar için bir ekran olarak yaygın olarak kullanılır.

Jones’un lekesi, metanamin gümüşü-Periyodik asit-Schiff, membranöz glomerülonefrit ile ilişkili “çivili” Glomerüler bazal membranın görüntüsünü elde etmek için avare eden bazal membran için lekeler.

Katı yakıt

1,3,5-trioksan ile birlikte, hekzametilenetetamin, kampçılara, hobi üyelerine, ordu ve yardım organizasyonlarının kamp yemekleri veya askeri rasyonalrın ısıtılması için kullanılan heksamin yakıt tabletlerinin bir bileşenidir. Dumansızca yakar, kilogram başına 30.0 megazul (MJ / kg) kadar yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir, yanarken sıvılaşmaz ve kül bırakmaz.

 

Standartlaştırılmış 0.149 g metenamin tabletleri (heksamin), halı ve kilimlerin yanıcılığını test etmek için yangın koruma laboratuvarları tarafından temiz ve tekrarlanabilir bir yangın kaynağı olarak kullanılır.

 

Gıda katkı maddesi

Heksametilen tetramin veya heksamin ayrıca bir koruyucu olarak gıda katkı maddesi olarak kullanılır (INS numarası 239). Bu amaçla, E numarası E239 altında listelenen AB’de kullanım için onaylanmıştır, ancak ABD, Rusya, Avustralya veya Yeni Zelanda’da onaylanmamıştır.

 

 

Organik kimyada reaktif

Heksametilentetramin, organik sentezde çok yönlü bir reaktiftir. Duff reaksiyonunda (arilenlerin formilasyonu), Sommelet reaksiyonu (benzil halidlerin aldehitlere dönüştürülmesi) ve Delepin reaksiyonunda (alkil halojenürlerden amin sentezi) kullanılır.

 

 

Patlayıcılar

Heksametilentetramin, RDX üretmek için temel bileşenidir ve dolayısıyla Octogen, hexamine dinitrate ve HMTD gibi C-4as’tır.

 

 

Uygulama

Heksametilentetramin (HMTA) şu şekilde kullanılabilir:

 • Mavi yayıcı bor karbon oksinitrid (BCNO) fosfor ve Çinko oksit (ZnO) nanorodlarının sentezinde hammadde.
 • 2-amino-4H-piran türevlerinin sentezinde katalizör.
 • HMTA kaplı geçiş metallerinin sentezindeki yüzey aktif madde, ZnS nanopartiküllerine katkılı.
 • Ni (OH) 2 sentezinde çökelti ve şablon

 

 

Reçineler ve plastikler için kürleme ajanı, kauçuğun vulkanizasyon hızlandırıcısı (hızlandırıcı H) ve tekstil küçülmez ajan olarak kullanılabilir. Aynı zamanda antibakteriyel ilaç, patlayıcı vb. Üretmek için de kullanılabilir. İlaç olarak oral yoldan verildikten sonra, formaldehit üretmek için asidik idrar ile karşılaştığında ayrışabilir ve hafif üriner sistem enfeksiyonunun tedavisinde kullanılan antibakteriyel etkisini uygular; Kirpiklerin, terleyicilerin ve koltukaltı kokusunun tedavisinde dışardan kullanılabilir. Kostik soda ve sodyum fenol ile karıştırılması, gaz maskelerinin fosgen emici olarak kullanılabilir.

Bir çeşit anti-mikrobiyal ajan olarak kullanılabilir.

Darbelere karşı dayanıklı tekstil apre maddesi, sodyum klorit ağartma maddeleri ve su yalıtım malzemeleri CR tamponu olarak kullanılabilir.

Heksametilentetramin çoğunlukla plastik ve reçinenin sertleştirici ajan, aminoplastın katalizör ve köpükleştirici ajan, kauçuk vulkanizasyon hızlandırıcısı (hızlandırıcı H) ve tekstillerin büzüşme önleyici ajanları olarak kullanılır. Heksametilentetramin organik sentez için hammaddedir ve farmasötik endüstrisinde kloramfenikol üretimi için kullanılabilir. Heksametilentetramin, kendisinin antibakteriyel etkisi olmayan ve gram negatif bakterilerin tedavisinde etkilidir idrar sisteminin dezenfektanı olarak kullanılabilir. % 20 solüsyonu, koltuk altı kokusunun, terli ayakların, tinea’nın vb. Tedavisinde kullanılabilir. Kostik soda ve sodyum fenol ile karıştırılması, gaz maskelerinin fosgen emici olarak kullanılabilir. Pestisit imalatında da kullanılabilir. Heksametilenetetamin, kısaca RDX olarak anılacak patlayıcı sikloniti elde etmek için dumanlı nitrik asit ile reaksiyona girebilir. Heksametilenetetamin, bizmut, indiyum, manganez, kobalt, toryum, platin, magnezyum, lityum, bakır, uranyum, berilyum, tellür, bromür ve iyodür üretmek için reaktif ve kromatografi reaktifleri olarak kullanılabilir.

Karaciğer fonksiyon testlerinde, bizmut, demir, manganez, kobalt, toryum, platin ve magnezyum gibi timol bulanıklığını, deneyi ve ölçümü ile lityum, demir siyanür, demir bromürün belirlenmesi ve tanımlanması için kullanılabilir Ve iyodür. Ayrıca bakır, uranyum, berilyum, tellürum vb. Tayini için kullanılabilir. Ayrıca, gaz kromatografi sabit çözeltisi (solventin kloroform olması ile maksimum kullanım sıcaklığı 180 ° C) olarak kullanılabilir.

 

Hekzametilen Tetramin yapışkanlarda, kaplamalarda ve sızdırmazlık bileşiklerinde de yararlıdır. Tıpta antibakteriyel bir ajandır.Hekzametilen Tetramin Boya fiksatifi olarak ve derilerin korunmasında kullanılır. Kauçuk vulkanizasyonunda ve paslanmaya karşı koruyucu bir ajan olarak kullanılır.Hekzametilen Tetramin Metallerin tespitinde ve zehirli gazların emilmesinde kullanılır. Hekzametilen Tetramin Yağlama ve izolasyon yağlarını dengeler. Hekzametilen Tetramin Kamp ocaklarında yanar, çünkü dumansız yanar.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0532 5466184-0552 3307100

www.kimyadeposu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top