Salisilik asit’in, cilde faydaları nelerdir?

by ozkancol

Salisilik asit’in, cilde faydaları nelerdir?

by ozkancol

by ozkancol

Salisilik Asit Nedir?

Cilt sağlığı ve güzelliğinde öne çıkan bu asit, bir beta hidroksi asiti olarak biliniyor. Yağda çözünebilen bu asit, gözeneklere nüfuz ederek, tıkanmış görünümü yok etmeye yardımcı oluyor. Ayrıca sahip olduğu antibakteriyel fonksiyonlarıyla da önemli bir yere sahip.

Salisilik Asit Nelerde Bulunur?

Bu mucizevi asit, sebze ve meyve gibi pek çok gıdada doğal olarak bulunur. Salisilik asit içeren yiyecekleri genel olarak listelemek gerekirse şöyle sıralayabiliriz;Sebzeler: Enginar, karnabahar, brokoli, yonca, salatalık, mısır, turp, patates, rezene, patlıcan, ıspanak, mantar, biber, konserve ürünler ve turşu gibi gıdalar…

Meyveler: Greyfurt, portakal, kivi, şeftali, karpuz, muz, kayısı, avokado, domates, ananas, erik, üzüm, çilek, böğürtlen, yaban mersini, nar, mango ve limon…

Diğer gıdalar: Fıstık, Antep fıstığı, susam tohumu, yer fıstığı, kabak çekirdeği gibi kuru yemişlerde ve çay, kahve ile meyve ve sebze sularında da bolca bulunmaktadır.

Dolayısı ile salisilik asiti gıdalardan da elde etmek mümkündür.

Cilt güzelliğinde öne çıkan salisik asitin, yukarıda saydığımız besinler özelinde hazırlanmış salisilik asit içeren kremler gibi cilt bakım ürünlerini de kullanabilirsin. Böylece güzellik etkisini ikiye katlaman da mümkün!

Salisilik Asid’in Cilde Faydaları

Salisilik asit faydaları saymakla bitmeyen bir asit. Ancak biz daha çok cilde olan faydalarını merak ettik ve araştırdık. İşte salisik asitin ciltteki mucizesi…
1.  Yağda ve suda kolayca çözünmesi sayesinde gözeneklere nüfuz eder. Gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Arınmış bir cilde kavuşturur.2.  Gözenek görünümünü azalttığı için siyah nokta oluşumunu da önler.

3.  Peeling özelliği sayesinde ciltteki ölü hücreleri temizler.

4.  Cildin yağ dengesini sağlar.

5.  Sivilceler üzerinde de olumlu etkilere sahiptir. Sivilcelerin oluşumunu önler ve halihazırda çıkmış olan sivilcelerin de sönmesine yardımcı olur.

6.  Mükemmel bir cilt lekesi düşmanıdır. Düzenli kullanımda cilt lekelerinin geçmesini sağlar.

7.  Yine düzenli kullanımda harika bir kırışıklık önleyicidir. Gençlik hücrelerini canlandırması sayesinde, ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

8.  Son olarak saçlar için de oldukça faydalıdır. Salisilik asit içeren şampuanların kullanımı ile saç derisinde oluşan kepekler önlenmiş olur.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Türkiyenin Kimya Deposu // Kimyadeposu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top