Sodyum Hidroksit Nedir? Sodyum Hidroksit Kullanım Alanları Nelerdir?

by ozkancol

Sodyum Hidroksit Nedir? Sodyum Hidroksit Kullanım Alanları Nelerdir?

by ozkancol

by ozkancol

Sodyum hidroksitin son zamanlarda sıkça duyulmaya başlamasıyla birlikte ne olduğu da merak konusu olmaktadır. Dezenfektan ürünlerin daha fazla hayatımıza girmesiyle birlikte günlük yaşamda da sodyum hidroksiti duymaya başladık. Özellikle endüstriyel alanlarda sıkça adı duyulan sodyum hidroksit nedir? Sodyum hidroksit ne işe yarar? Sodyum hidroksit kullanım alanları nelerdir?

Sodyum hidroksit daha çok bilinen adıyla kostik kullanım alanları oldukça geniş bir üründür. Endüstriyel alanda önemli bir rol oynayan sodyum hidroksit kimya sektörünün önemli malzemeleri arasındadır.

Sodyum Hidroksit Nedir? Ne işe Yarar?

Son zamanlarda özellikle dezenfektan ve temizlik ürünlerinin hayatımızdaki yerinin artmasıyla sodyum hidroksit herkesçe merak edilmektedir. Kimyasal bir solüsyon olan sodyum hidroksit yaygın olarak kostik adıyla da bilinmektedir. Endüstriyel anlamda oldukça önemli kimyasallar arasındadır. NaOH bileşiminden oluşan bir solüsyon olarak kullanılmaktadır.

Sodyum hidroksitin ne işe yaradığı ise ayrı bir merak konusudur. Birçok ürünün içeriğinde yer alan sodyum hidroksit ne için kullanılmaktadır konusu sık sık araştırılmaktadır. Sodyum hidroksit günlük hayatta sıkça kullandığımız birçok üründe kullanılan kimyasal bir solüsyondur. Özellikle temizlik ürünlerinde kostik kullanılan kostik lekelerin ve kirlerin hızlı ve etkin şekilde temizliğini sağlamaktadır.

Sodyum Hidroksit Kullanım Alanları Nelerdir?

Sodyum hidroksitin kullanım alanı aslında oldukça geniştir. Günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürünün içeriğinde ve imalatında kostik kullanılmaktadır. Kağıt, boya, temizlik malzemeleri, biyodizel, alüminyum imalatı gibi birçok farklı alanda sodyum hidroksit kullanılmaktadır.

Dezenfektasyon, sabun, deterjan gibi günlük hayatta sık kullanılan malzemelerin imalatında da büyük oranda kullanılan kimyasal bir solüsyondur. Aynı zamanda gıda endüstrisinde de sıkça kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle kakao, çikolata işlemede kullanılan kostik, zeytin yapımında da kullanılmaktadır. Dondurma, karamel gibi ürünlerin yapımında da sodyum hidroksit önemli bir kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır

Neden Potasyum Silikat Kullanmalı?

Besleme programına alacağınız potasyum silikat bitkilerinize birçok fayda sağlayacaktır. Çevre stresine, sıcak hava,soğuk hava, su ve toprak toksisitesini azaltma, büyüme de kök ve yaprakta büyük faydası vardır. Topraktaki faydalı bakterilere katkısı sayesinde kök gelişimine%80’e kadar faydası olur.

Bitki üzerineuygulanan potasyum silikat bitki üzerinde görünmez bir bariyer oluşturarak böcek ve mantar saldırılarını en aza indirerek bitkinin zarar görmesini engeller. Bu sayede yetişen bitkilerin hastalıklara ve diğer zararlılara direnç kazanmış olur.

Kök bölgesinde besin elementlerinin alınımını, yapraklardaki klorofil konsantrasyonunu ve RUBP karboksilaz enzimini dengeleyerek bitkinin kuvvetli bir şekilde gelişmesini sağlar

Yapılan araştırmalar sonucunda klonlanan ürünlerde ve yeniden döllenen tohumların çimlenmesinde %90 a kadar bir artış gözlemlenmiştir.

Bir başka araştırmada ise kuru meyve ağırlığına da etkisi olduğu görülmüştü

Kalsiyum ve borun birbirleri üzerinde sinerjik etkisine silikon desteği eklendiğinde topraktan kolayca alınamayan, taşınması zor olan kalsiyumun aşağıdan yukarı taşınmasında asansör görevi görür.

Çinko eksikliğini, aşırı fosfor, mangan, sodyum ve alüminyum toksisitesini tolere eder.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top